Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Godzina zero na zmiany w sądownictwie wybije w 2025 r.

30 grudnia 2024 | Prawo co dnia | Piotr Szymaniak

Słowami kluczami – przy wyjściu z tak skomplikowanej sytuacji prawnej – są kompromis i ważenie dóbr. Gros sędziów powołanych w nieprawidłowej procedurze reprezentuje odpowiedni poziom kompetencji – mówi sędzia Dariusz Mazur, wiceminister sprawiedliwości.

Po opiniach Komisji Weneckiej na temat rozwiązania problemu neosędziów, czy naprawy Trybunału Konstytucyjnego, po roku jesteśmy w punkcie wyjścia i wypracowane przez ten czas projekty trzeba zrewidować. Nie ma pan poczucia straconego czasu? Zwłaszcza że z punktu widzenia przeciętnego obywatela w sądach nie zmieniło się za wiele i te same problemy, które trawiły wymiar sprawiedliwości rok temu, są aktualne i dziś.

Ja nie mam takiego negatywnego obrazu. Naprawa wymiaru sprawiedliwości wymaga zmian systemowych, które muszą zostać wcześniej przygotowane. Ich wprowadzenie, czy mówimy o Trybunale Konstytucyjnym, Krajowej Radzie Sądownictwa, sądach powszechnych czy rozdziale urzędu Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego – co jest dla mnie absolutnie niezbędne – będzie możliwe, dopiero gdy nastąpi zmiana na stanowisku prezydenta. Oczywiście przy założeniu, że nowy prezydent będzie prodemokratyczny.

Z obecnym prezydentem wprowadzenie zmian uwzględniających uwarunkowania konstytucyjne i międzynarodowe nie jest możliwe. Ustawę o KRS prezydent wysłał do Trybunału Konstytucyjnego, którego – w jego obecnej postaci – nie sposób uznać za strażnika konstytucji, zaś otoczenie głowy państwa wielokrotnie wypowiadało się o braku możliwości jakichkolwiek zmian w zakresie uregulowania statusu nieprawidłowo powołanych sędziów. Niewykluczone jest, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13063

Wydanie: 13063

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament